Hľadať

Typicky anglický nábytok Thomasa Chippendala

clanek-chipendale1

Narodil sa v roku 1718 v Yorku, kde sa tiež od otca priučil stolárčine. Stolárstvo bolo v jeho rodine tradíciou, ale on sa rozhodol ho povýšiť na inú úroveň. Presťahoval sa do Londýna v roku 1740 a o 7 rokov neskoršie už mal vlastnú zavedenú stolársku dielňu, kde objednávali zákazky rôzni šlachtici. V tom čase sa tiež oženil s Catherine Redshaw, s ktorou mali 9 detí. V roku 1753 sa Thomas presťahoval s rodinou a celou dielňou do Covent Garden. To je centrálna časť Londýna, dnes známa ako obchodné a kultúrne centrum. V tom čase sa na tomto mieste hojne stavalo a postaviť tu obchod bolo do budúcna veľmi výhodné. Vlastne sa Chippendalova rodina sťahovala ešte niekoľkokrát. Dielňa nakoniec zakotvila v londýnskej štvrti „St. Martin´s Lane“, kde fungovala celých 60 rokov. Neskoršie ju viedol Thomasov syn, taktiež Thomas Chippendale, aby otec mohol odísť na odpočinok. Thomas junior síce zbankrotoval, ale s pomocou investora zo Škótska dokázal spoločnosť udržať a zabezpečiť otcovi penziu. Ten sa neskoršie opäť oženil, mal ďalšie tri deti a zomrel na tuberkulózu v roku 1779. Dnes stojí jeho socha blízko londýnského múzea Victoria and Albert, kde sa takisto nachádza veľa jeho pôvodných diel. 

Chippendale bol predovšetkým prvý stolár, ktorý o svojom umení napísal knihu, v ktorej predstavuje v prvom rade ukážky vlastného designu. Kniha sa menovala The Gentleman and Cabinet Maker´s Director, vyšla v troch edíciách už v 18. storočí. Okrem anglického rokoka tu používal prvé znaky neoklasicizmu a občas orientálne detaily. Chippendale bol však omnoho viac ako len obyčajný stolár. Venoval sa designu interiéru ako celku, vrátanie tapetovania. Jeho dielňa fungovala v podstate rovnako ako moderné designové štúdiá. U niektorých šľachtických klientov mal na starosti kompletné zariadenie a výzdobu celých sídiel. To bolo aj hlavnou náplňov jeho práce a preto dodnes existuje nemálo anglických domov a zámkov, ktorých interiér je rýdzo Chippendalova práca. Medzi ne patrí například Blair Castle v Škótsku.

clanek-chipendale2

Chippendalovu knihu využívalo veľa výrobcov nábytku po celom svete eště počas jeho života a dlho po ňom. Podľa kópií tohto manuála sa riadili dielne v Dubline, Kodani, Lisabone, aj vo Philadelphii. Dve kópie vlastnili i francúzsky kráľ Ludvig XV. a ruská cárovna Katarína Veľká. Kniha The Gentleman and Cabinet Maker´s Director ponúkala štyri hlavné štýly designu: anglický s hlbokými rytinami, čínsky s mrežovaním a lakovaním, gotický s ostrými hranami a francúzske rokoko. Doporučoval vždy radšej solídny drevený masív, najčastejšie z mahagónu.