Hľadať

Ako zariadiť malý byt: 5 chytrých tipov

Možno si postavíte tiny house, možno pánsku klubovňu, možno niečo iné. Tu je niekoľko odporúčaní, ako zariadiť malý byt alebo iný priestor. Pohodlne sa usaďte a inšpirujte sa našimi horúcimi tipmi na dizajnový nábytok, ktorý sa hodí do menších pôdorysov.

Dizajnový nábytok a vaše priority

Výber nábytku do malého priestoru môže byť náročný. Nie je to však také ťažké, aby sa to nedalo vyriešiť - problém nedostatku priestoru sa rieši na celom svete a už desaťročia je kľúčovou témou pre interiérových dizajnérov. Oplatí sa merať dvakrát, potom výsledky stoja za to. Malý byt alebo dom má veľa pozitív a je ľahké si ho zamilovať.

ako zariadit maly byt

(Zdroj obrázku: Katalóg Felis, model Amadeus)

Pravidlo č. 1: Stanovte si priority. Do jednoizbového bytu sa nedá vtesnať prijímacia hala a dve spálne, preto si v duchu prejdite svoj deň a pravdivo odpovedzte, bez čoho sa nezaobídete. Je vaším vysnívaným ostrovom kreslo na popoludňajšie čítanie? Potrebujete tiché miesto na prácu v neskorých večerných hodinách? Alebo si nadovšetko ceníte oddych pri dobrom filme, takže je pre vás nevyhnutné kožené kreslo, ktoré si zamilujete? Je tak jednoduché zaviesť zdravý minimalizmus do praxe a zistiť, koľko kusov nábytku naozaj potrebujete. A je tu ešte niečo, čo vám to výrazne uľahčí: multifunkčný nábytok. Existuje mnoho výrobcov, ktorí sa zameriavajú výhradne na viacúčelové dizajnové kúsky, ako napríklad Ozzio. Pre malý priestor vyvinula spoločnosť Ozzio niečo neodolateľné: Konferenčný stolík Markus! Časť jeho veľkoryso dimenzovanej vrchnej dosky sa dá jedným ťahom premeniť na lavicu pre ďalších hostí pri večeri. Rovnako šikovným rozhodnutím sú modulárne pohovky, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť aktuálnemu dianiu - podľa situácie ich môžete zmeniť na miesto na sedenie alebo úložný priestor, a to isté platí pre rozkladacie pohovky na každodenné spanie. Nechajte sa hýčkať ich možnosťami, ktoré smelo konkurujú najlepším posteliam.

napady ako zariadit maly byt

(Zdroj obrázku: Katalóg Ozzio, model Markus)

Pravidlo č. 2: Odolajte pokušeniu vybrať si čo najmenšie kusy nábytku a umiestniť ich do priestoru čo najviac. Mnohé malé byty trpia týmto "tetrisovým syndrómom" a ich obyvatelia sa môžu ľahko cítiť ako v domčeku pre bábiky. Samozrejme, nevyberajte si ani predmety kráľovskej veľkosti, ale dizajnéri odporúčajú, aby ste si pokojne vybrali jeden dominantný prvok a nechali ho vyniknúť v celej šírke a dĺžke. Vďaka tomu bude aj menšia miestnosť paradoxne pôsobiť väčšia a vzdušnejšia. Ak sa vám páči predstava modernej jedálne aj v malom priestore, pozrite si ju tu. Môže to byť napríklad nepravidelne oválny jedálenský stôl Valentino (Cattelan Italia), ktorého sklenená doska priestor nezaťaží, ale vyčarí originálny podpis pre celý interiér. Ostatné prvky odporúčame vyberať striedmo: ak do menšieho priestoru umiestnite jeden vizuálne výrazný prvok, je dobré obklopiť ho subtílnejšími kúskami. V prípade stola ako Valentino dizajnové jedálenské stoličky áno, ale nie príliš výrazné, aby v malom priestore nesúťažili o vašu pozornosť.

TIP: Malý priestor opticky najviac zaťažujú hrubé vertikálne línie - teda napríklad hrubé nohy stola alebo pohovky. Ideálne je zvoliť ľahšie a tenšie verzie nôh stoličiek a stolov alebo diagonálne nohy, ako je napríklad stôl Qwerty, ktorý sa dá šikovne umiestniť do priestoru alebo k stene a vytvoriť tak miesto na nerušené pracovné povinnosti.

maly byt design

(Zdroj obrázku: Katalóg Cattelan Italia, model Qwerty)

Ďalšie pravidlá dizajnu

Pravidlo č. 3: Je to rovnaké ako pri lezení - nepozerajte sa dole. Teda, obrazne povedané. Pri menších pôdorysoch sa neodporúča pokryť nábytkom a zariadením viac ako 60 % plochy. Vaša pozornosť by preto mala smerovať pred vás - na steny. Skúste myslieť kreatívne a pozrite sa, čo všetko stena môže "pojať". Jednak je stena ideálnou príležitosťou na umiestnenie úložných priestorov, ktoré tiež nemusia byť príliš hlboké. Skrinky, závesné police, knižnice. Veľa vecí, napríklad väčšie spotrebiče, sa dá umiestniť vyššie a nečakaný priestor vznikne tesne pod stropom alebo okolo zárubní.

Namiesto obrazov alebo grafík, ktoré samozrejme nie sú zakázané, skúste na stenu umiestniť dizajnové zrkadlo (najlepšie proti oknu alebo zdroju svetla). Skvele vyzerá napríklad zrkadlová polica Tresor alebo nástenná sklenená polica Osaka od spoločnosti Bontempi Casa.

Pravidlo č. 4: Aj v tom najmenšom priestore oddeľte aspoň časť z neho. Môže to byť symbolické - napríklad vytvorením kútika na čítanie umiestnením relaxačného kresla s podnožkou pri okne alebo niečoho podobného ako model Lock od spoločnosti Bonaldo. Prípadne je veľmi praktickou možnosťou menší dizajnový stôl Storm, kde môžete pracovať a tvoriť, určite efektívnejšie ako na mini gauči alebo pri kuchynskom stole. Vytvorením takéhoto "minipriestoru v minipriestore" dosiahnete dojem úplnej multifunkčnosti - nič nechýba a nič neschádza.

malý nábytok

(Zdroj obrázku: Katalóg Bonaldo, model Lock)

Pravidlo č. 5: Neočakávané úložné priestory - najdôležitejšia vec na záver: v tomto prípade sa ich oplatí nepodceňovať. Pri výbere nábytku sa rozhodne nechajte viesť zmyslom pre krásu, ale snažte sa vybrať nábytok, ktorý už má priestor na uloženie všetkých potrebných vecí. Posteľ, konzolový stolík, lavica, ale aj dizajnové komody alebo taburetky. Aj keď si dáte sto a jedno predsavzatie, že nebudete veci hromadiť, šikovných úložných priestorov jednoducho nikdy nie je dosť a stavili by sme sa, že žiadny nakoniec nezostane prázdny.

TIP CARELLI: Ak využívate malý byt ako pasívny príjem prostredníctvom krátkodobého prenájmu, nemali by ste si nechať ujsť tento článok.